Coimbra AHEAD2020 Progress Meeting on Space Experiments for HE Astrophysics & Multi-messenger Astronomy

from Thursday, 1 October 2020 (13:00) to Friday, 2 October 2020 (16:30)
LIP, Physics Department, University of Coimbra

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
1 Oct 2020
2 Oct 2020
AM
08:00
II - Research Facilities & Technical Developments - Chairperson: Vincent Tatischeff (09:00 CEST; 03:00 EDT) (until 13:00) ()
08:00 HEMERA H2020 (Giulia Mantovani, INAF)   ()
08:20 Balloon-borne experiments (Peter von Ballmoos, IRAP)   ()
08:40 Development of Compton polarimeters (Philippe Laurent, CEA)   ()
09:00 Detector development for HERMES and THESEUS (Claudio Labanti, INAF)   ()
09:20 BGO detector for short GRBs (Pietro Ubertini, IASP/INAF)   ()
09:40 EIRSAT-1 gamma-ray detector development (David Murphy, UCD)   ()
10:00 --- Coffee Break ---
10:20 Radiation damage study of silicon photomultipliers and GIFTS design (Alexei Ulyanov, UCD)   ()
10:40 Si DSSDs for a Compton telescope (Nicolas de Séréville, IPNO)   ()
11:00 AMEGO-X polarimetric prospects (Miguel Moita, LIP and Univ. Ferrara)   ()
11:20 Research Facilities and work plan in Roma Tor Vergata (Aldo Morselli and Vincenzo Vitale, INFN)   ()
11:40 --- Lunch break ---
PM
13:00
Welcome and AHEAD2020 Status (14:00 CEST; 08:00 EDT) (until 13:30) ()
13:00 Welcome / Information (Rui Curado Siva, LIP Coimbra)   ()
13:10 Status of AHEAD2020 (Lorenzo Natalucci, IAPS/INAF)   ()
13:30
I- Space Projects - Chairperson: Rui Curado (until 16:30) ()
13:30 THESEUS (Lorenzo Amati, OAS/INAF Bologna)   ()
13:50 HERMES (Fabrizio Fiore, IAPS/INAF)   ()
14:10 CAMELOT (Norbert Werner, Masaryk University)   ()
14:30 BurstCube (Jeremy Perkins, GSFC, NASA)   ()
14:50 --- Coffee Break ---
15:10 EIRSAT-1 (Maeve Doyle, UCD)   ()
15:30 ASTENA (Ezio Caroli, INAF/OAS di Bologna)   ()
15:50 e-ASTROGAM / AMEGO (Vincent Tatischeff, Université Paris-Saclay - CNRS/IN2P3)   ()
13:00
III - COMCUBE Design - Chairperson: Lorraine Hanlon (14:00 CEST; 08:00 EDT) (until 16:30) ()
13:00 COMCUBE Part 1 (Adrien Laviron, Université Paris-Saclay - CNRS/IN2P3)   ()
13:30 COMCUBE Part 2 (Jan Lommler, Universitat Mainz)   ()
14:00 COMCUBE Part 3 (Rui Curado Silva and Henrique Neves, LIP-Coimbra)   ()
14:30 COMCUBE Part 4 (Alexei Uliyanov, UCD)   ()
14:45 Discussion   ()
15:30 --- End meeting ---