10th IDPASC School

from Monday, 6 September 2021 (09:00) to Friday, 17 September 2021 (18:00)
Videoconference (Zoom)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
6 Sep 2021
7 Sep 2021
8 Sep 2021
9 Sep 2021
10 Sep 2021
13 Sep 2021
14 Sep 2021
15 Sep 2021
16 Sep 2021
17 Sep 2021
AM
09:00
Lectures - Ilídio Lopes (Instituto Superior Técnico) (until 12:30) ()
09:00 Astrophysics, Stars and Dark Matter - I - Christoforos Kouvaris (National Technical University of Athens)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Data acquisition in present and future experiments@CERN colliders - I - Clara Gaspar (CERN)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Machine Learning in HEP - I - Yann Coadou (Centre de Physique des Particules de Marseille)   ()
09:00
Lectures - Pedro Costa (Univ. Coimbra (CFisUC)) (until 12:30) ()
09:00 Astrophysics, Stars and Dark Matter - II - Christoforos Kouvaris (National Technical University of Athens)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Dark matter in colliders - I - Benjamin Fuks (Laboratoire de Physique Théorique et Hautes Energies)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Machine Learning in HEP - II - Yann Coadou (Centre de Physique des Particules de Marseille)   ()
09:00
Lectures - Nuno Castro (LIP and University of Minho) (until 12:30) ()
09:00 Astrophysics, Stars and Dark Matter - III - Christoforos Kouvaris (National Technical University of Athens)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 (Heavy) Flavour Physics in the precision Era - Stéphane Monteil (Laboratoire de Physique de Clermont-Ferrand - IN2P3) Stéphane Monteil (Clermont University)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Higgs and Multi-Higgs - I - Jorge Romão (Instituto Superior Técnico)   ()
09:00
Lectures - Alessandro de Angelis (University of Udine) (until 12:30) ()
09:00 Dark matter in colliders - II - Benjamin Fuks (Laboratoire de Physique Théorique et Hautes Energies)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Data acquisition in present and future experiments@CERN colliders - II - Clara Gaspar (CERN)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Higgs and Multi-Higgs - II - Rui Santos (ISEL and CFTC-UL and LIP)   ()
09:00
Lectures - Ricardo Gonçalo (UC/LIP) (until 12:30) ()
09:00 Particle Physics Outreach - Ana Godinho (CERN)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Direct Dark Matter Searches - I - Henrique Araújo (Imperial College London)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Cosmology and Particle Physics - I - Rogerio Rosenfeld (Instituto de Física Teórica - UNESP)   ()
09:00
Lectures - Pedro Assis (LIP) Nuno Castro (LIP and University of Minho) (until 12:30) ()
09:00 The Origins of the Highest Energy Particles in Nature - Alan Watson (University of Leeds)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Direct Dark Matter Searches - II - Henrique Araújo (Imperial College London)   ()
11:15 --- Lunch ---
11:30 Cosmology and Particle Physics - II - Rogerio Rosenfeld (Instituto de Física Teórica - UNESP)   ()
09:00
Lectures - Rui Santos (ISEL and CFTC-UL and LIP) (until 12:30) ()
09:00 Cosmic Rays - Rúben Conceição (LIP)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Neutrino Physics - I - Concha Gonzalez-Garcia (YITP Stony Brook University and ICREA U. Barcelona)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Cosmology and Particle Physics - III - Rogerio Rosenfeld (Instituto de Física Teórica - UNESP)   ()
09:00
Lectures - Sofia Andringa (LIP) (until 12:30) ()
09:00 Gamma Rays - Rúben Conceição (LIP)   ()
10:00 --- Break ---
10:15 Neutrino Physics - II - Concha Gonzalez-Garcia (YITP Stony Brook University and ICREA U. Barcelona)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Physics at future Colliders - Jorgen D'Hondt (Vrije Universiteit Brussel - VUB)   ()
09:00 Exam - Ricardo Gonçalo (UC/LIP)   ()
11:15 --- Break ---
11:30 Wrap-up   ()
PM
15:00
Welcome - Mário Pimenta (LIP / Instituto Superior Técnico) (until 16:00) ()
15:00 Introductory Lecture - Galileo Galilei: physicist, astronomer and cosmologist - Alessandro de Angelis (LIP)   ()
16:00 --- Break ---
16:05
Student Presentations (until 16:35) ()
16:05 Alessandra Palazzo - Alessandra Palazzo (INFN Lecce e Università del Salento)   ()
16:10 Ana Luisa Carvalho - Ana Luisa Carvalho (LIP)   ()
16:15 Anton Kuncinas - Anton Kuncinas (CFTP, IST)   ()
16:20 Borja Gonzalez - Borja Serrano González (LIP)   ()
16:25 Duarte Guerreiro - Duarte Guerreiro (LIP)   ()
16:30 Edoardo Giangrandi - Edoardo Giangrandi (CFISUC)   ()
16:35 --- Break ---
16:40
Student Presentations (until 17:10) ()
16:40 Ismael Ayuso - Ismael Ayuso (Instituto de Astrofísica de Portugal)   ()
16:45 Joan Bachs Esteban - Joan Bachs Esteban (Instituto Superior Técnico)   ()
16:50 João Gonçalves - João A. Gonçalves (LIP)   ()
16:55 João Seabra - João Seabra (CFTP/Instituto Superior Técnico)   ()
17:00 João Silva - João Silva (LIP / IST)   ()
17:05 Leandro Silveri - Leandro Silveri (Gran Sasso Science Institute)   ()
17:10 --- Break ---
17:15
Student Presentations (until 17:45) ()
17:15 Luis Raul Torres Rojas - Luis Raúl Torres Rojas (IST/LIP)   ()
17:20 Matteo Greco - Matteo Greco (University of Salento and INFN Lecce)   ()
17:25 Matteo Piani - Matteo Piani (CENTRA / IST)   ()
17:30 Maura Barros - Maura Barros (LIP)   ()
17:35 Pedro Teixeira - Pedro Teixeira (LIP / UÉvora)   ()
17:40 Ricardo Barrué - Ricardo Barrué (LIP)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Data Acquisition - Clara Gaspar (CERN)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Machine Learning - Yann Coadou (Centre de Physique des Particules de Marseille)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Astrophysics - Christoforos Kouvaris (National Technical University of Athens)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Higgs   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Colliders - Luca Panizzi (Uppsala University)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Direct Dark Matter - Henrique Araújo (Imperial College London)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Cosmology - Rogerio Rosenfeld (Instituto de Física Teórica - UNESP)   ()
12:30 --- Lunch ---
15:00 Exercises - Cosmic and Gamma Rays - Rúben Conceição (LIP)   ()